Enerji Kimlik Belgesi – EKB Nedir ?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.

Enerji Kimlik Belgesi – EKB Neden Gerekli ?

5 Aralık 2008 tarihinde yayınlanan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği, yeni ve mevcut binaların Enerji Kimlik Belgesi alması yasal olarak zorunlu kılınmıştır.
Buna göre, British Council ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İngiltere Büyükelçiliği Refah Fonu desteği ile gerçekleştirilen ortak çalışması olan bir proje başlatılmıştır. Bu projeyle, yeni yapılan binaların alması zorunlu olan, mevcut binaların da 2017 ye kadar (31.12.2019’a kadar uzatıldı) edinmesi gereken “Enerji Kimlik Belgesi” ile ilgili olarak bina sahiplerinin konuyla ilgili olarak bilgilendirilmesi hedeflenmektedir.

Enerji Kimlik Belgesinde Sınıflandırmalar Nasıl ve Neye Göre Yapılır?

EKB de binanın enerji tüketimi ve sera gazı salımı A ile G arasında sınıflandırılmaktadır. Sınıflandırma binanın inşa edildiği yıldaki mevzuatlarca tanımlanmış asgari şartlar göz önüne alınarak yapılmaktadır. Bir binanın enerji sınıfı; mevcut bina için hesaplanan tüketim değerleri ile aynı binanın aynı yerde yasalar çerçevesinde imal edilmesi durumunda elde edilen tüketim değerlerinin birbirine oranlanmasıyla belirlenir.

Bu Belge Neyi Gösterir?

EKB nin hazırlanmasıyla, aşağıdaki maddeler belgelenmiş olur;
· Binalarda konfor koşullarının oluşturulması için gerekli olan en düşük enerji ihtiyacı,
· Bu konfor koşullarının oluşturulması için binanın ne kadar enerji tüketeceğine dair sınıflandırma,
· Enerji tüketiminin hangi oranda yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığı,
· Binanın çevreye ne kadar CO2 gazı salımı yapıldığı,
· Binanın yalıtım özelliklerini, ısıtma ve/veya soğutma, havalandırma ve sıhhi sıcak su sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri gösterir ve belgeler.

Enerji Kimlik Belgesi – EKB Nasıl Alınır ?

Enerji kimlik belgesi düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve meslek odalarından alınmış SMM belgesine sahip mühendisler veya mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran tüzel kişiler yeni yapılacak olan binalara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) vermeye Yetkili Kuruluş sayılır.

Bünyesinde EKB Uzmanı mühendis veya mimar bulunduran Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimlilik Danışmanlık (EVD) Şirketleri, mevcut binalara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) vermeye Yetkili Kuruluş sayılır.

TFK Mimarlık, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş bünyesindeki EKB Uzmanları ve SMM belgesine sahip mühendisler vasıtasıyla hem mevcut hem yeni binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) düzenleme hizmetleri sunmaktadır.

 

Ankara ev tadilatı, ankara mutfak dekorasyonu, ankara mutfak tezgahı, ankara mutfak dolabı, ankara mutfak, ankara mutfak tadilatı, ankara banyo, ankara banyo tezgahı, ankara banyo dolabı, ankara duşakabin, ankara banyo tadilatı, ankara mutfak seramik, ankara banyo seramik Bodrum ev tadilatı, bodrum mutfak dekorasyonu, bodrum mutfak tezgahı, bodrum mutfak dolabı, bodrum mutfak, bodrum mutfak tadilatı, bodrum banyo, bodrum banyo tezgahı, bodrum banyo dolabı, bodrum duşakabin, bodrum banyo tadilatı, bodrum mutfak seramik, bodrum banyo seramik Ankara tadilat firmaları, Bodrum Tadilat Firmaları, Ankara Çatı İzolasyonu, Bodrum Çatı İzolasyonu, Mutfak Tezgahı Çeşitleri, Mutfak Tezgahı Modelleri, Mutfak Dolabı Modelleri, Tadilat, Dekorasyon, Dekorasyon Fikirleri, Ev Dekorasyonu
Bize WhatsApp 'dan Yazın