Mermer Yüzeylerdeki Lekeleri Nasıl Gideririz?

TFK İnşaat Mühendisi
Eylül 20, 2019 0 Comment

Eğer güzelim mermerinize sıvı dökülür ve lekeler kalıcı hale gelir aynı zamanda da tipik mermer temizleyiciniz de işe yaramazsa merak etmeyin. Bu makale size zorlu mermer lekelerini nasıl yok edeceğinizi tarif edecek. Öncelikle leke tiplerini bir tespit edelim;

Pas Lekesi

Genellikle mermer üzerinde duran yada unutulan metal objenin şeklini almış kahverengi, bakır renklerinde olan lekelerdir.

Yağ Bazlı Lekeler

Bu lekeler genellikle açık sarıdan koyu sarıya doğru değişen renklerde oluşurlar. Örnek olarak, ruj, tereyağ, el losyonu, süt, yağ bu lekeleri oluşturan maddelere örnektir.

Organik Lekeler

Bu tür lekeler mermerin üzerindeki obje kaldırıldığında ortaya çıkar ve koyu gri, kahverengi tonlarında oluşur. Örnek olarak sızdıran bir kahve fincanını mutfak tezgahından kaldırınca bardağın alt yuvarlak kısmının mermere geçtiğini görürsünüz. Diğer etki edebilecek organik maddeler, çiçekler, yapraklar, kuş pisliği.

Mürekkep Lekesi

Bu tür lekelere sık rastlanır ve mürekkepli kalemlerden, şarap lekelerinden meydana gelir. Bu lekeler genellikle alkol içerirler ve döküldükten sonra alkol buharlaşarak renk pigmentlerinin mermer içinde kalmasına yok açar.

Su Lekesi

Yaygın leke türlerinden biridir. Mermer mutfak tezgahlarında, mermer masalarda ıslak cisimlerin bırakılmasıyla yada ıslak hacimlerde kullanım suyuda sert ise leke oluşumu gözlenir.

Küf Lekesi

Bu lekeleri banyo tezgahı, banyo zemini gibi nemli alanlarda görürüz.

Asit Lekesi

Bu lekeler tezgahınıza asitli içeceklerin yada sıvaların teması ile meydana gelir. Limon suyu, şarap lekesi, banyo temizleyicisi, meyveler yada evinizde kullandığınız temizlik malzemeleri mermer masanın veya mermer tezgahın yüzeyi ile kimyasal reaksiyona girerek yüzeyde erimeye sebep olurlar.

Boya Lekesi

Mermer üzerinde boya bırakılması sonucu bu lekeler meydana gelir.

Leke Tiplerine Göre Çözüm Metodları:

Pas Lekesi

Pas lekeleri muhtemele en zor sökülebilen lekelerdir. Buna rağmen mermer lapası yaparak temizlenebilir. En etkili yöntem sıvı mermer pas temizleyicisidir. Ancak bu ürünleri kullanırken asidik olmadıklarından emin olmalısınız. Asidik içeriğe sahip ürünler mermerinize daha büyük zararlar verir.

Yağ Bazlı Lekeler

Bu lekeler aseton veya mineral içerikli mermer lapası yapılarak temizlenebilir. Tamamen lekeleri yok etmek için aşağıda tarif edeceğimiz mermer lapası uygulaması tekrar tekrar uygulanması gerekebilir.

Organik Lekeler

Organik lekeler yüzde 6 oranda hidrojen peroksit içeren mermer lapası hazırlayıp uygulanarak giderilebilir. İşlem gerekirse tekrar tekrar uygulanır.

Mürekkep Lekesi

Organik lekeler yüzde 6 oranda hidrojen peroksit veya amonyak içeren mermer lapası hazırlayıp uygulanarak giderilebilir. İşlem gerekirse tekrar tekrar uygulanır.

Su Lekesi

Kolaylıkla mermer temizleyici uygulanıp yumuşak bir bezle silinmesi sonucu giderilebilir. Eğer işe yaramazsa en ince tip çelik sünger ile giderilir. Mermerin yüzeyini kurulayın. Leke olan bölgeleri yuvarlaklar çizerek yavaşça ovarak lekeleri giderin.

Küf Lekesi

Küf ve mantar lekelerini gidermek için mermer temizleyici uygulayabilirsiniz. Bu en basit ve güvenli çözümdür.

Bir diğer mantar ve küf giderici ise çamaşır suyudur. Genellikle tezgah derzlerinde ve köşe noktalarda rastlanan bu küf ve mantarlar yaşayan organizmalardır. Çamaşır suyu bunları öldürür ve bıraktıkları izi yok etmenize yardım eder.

1 litre suya 4 te 1 olacak şekilde çamaşır suyu karıştırın ve sprey yapabileceğiniz bir şişeye boşaltın. Küflü yüzeylere iyice etki edecek kadar sıkın. 5- 10 dakika bekledikten sonra lekeleri havlu ile silin. Sonrasında temiz su ile iyice durulayın.

Mermer Lapası Hazırlama ve Uygulama

Gerekli Malzemeler: Kabartma Tozu yada Beyaz un, Maden Suyu, Sıvı Solvent, Cam Kase, Plastik yada Ahşap Ispatula, Streç Film, Bant, Tahta Kaşık

Bu video daha iyi anlamanız içi faydalı olacaktır: https://youtu.be/L6R_dZoZW-c

  1. Lapanın Hazırlanması: Varsa yukarıda tavsiye edilen solventi cam kaba dökün. Sonrasında kabartma tozu ekleyin. Kek kıvamına gelene kadar karıştırın.
  2. Lekeli Alanı Temizleme: Lekeli alanı tozdan ve kirden silerek temizleyin. Sonra yüzeyi soda dökerek nemlendirin. Lekeli alanın az bir miktar yüzeyinde su ile kaplanmasına dikkat edin. Soda mermer gözeneklerinden uyguladığınız lapanın geçmesine ve lekelerin çıkmasına yardım edecektir.
  3. Lapanın Uygulanması: Lekenin yüzeyine hatta birazda taşırarak fazlasıyla lapayı yüzeye uygulayın.
  4. Lapayı Kontrol Edin: Lapa yüzeyinde hava boşluğu kalmamasına dikkat edin. Sonrasında streç film ile üstünü kaplayın.
  5. Bekleme Süresi: Lapanın iyice katılaşıp, sertleşmesini bekleyin. İdeal bekleme süresi yaklaşık 48 saattir.
  6. Lapayı Sökme: Bantları ve streç filmi sökün. Lapayı kolay çıkarmak için üstüne biraz su dökerek yumuşatın. Plastik ıspatula yardımı ile lapayı sökün. Yüzeyi ılık su ile temizleyin ve sonrasında iyice kurulayın.

Bu işlem ilk seferde işe yaramazsa yada az etki gösterirse bir kaç kere tekrar uygulamanız gerekebilir. Konu ile alakalı yorumlarınızı yazımızın altında paylaşabilirsiniz.

Bize WhatsApp 'dan Yazın