Evlerde Küf Probleminden Nasıl Kurtuluruz?

TFK İnşaat Mühendisi
Eylül 20, 2019 0 Comment

Evlerde küf problemi bir çok evde görülen ve yalnızca evinizin taşıyıcı sistemine zarar vermekle kalmayıp sağlığınıza da zarar veren bir durumdur. Duvarlarda küf problemi ilk bakışta gözünüze çarpmayabilir ancak mobilyalarınızın, duvar kağıtlarınızın ve hatta mutfak dolaplarının arkasında oluşmaya başlamış olabilir. Küf problemi ilk meydana geldikten sonra banyo fayanslarında, duvar ve tavanlarda renk değiştirerek hızlı bir şekilde yayılır. Bazen küf problemini görmezsiniz ancak evinizde çürük, ağır bir koku oluşturur. Evlerde küf problemi fazla zararlı durmasa da sağlığınıza tehlike oluşturur. Evlerde küf probleminin başlaması ile beraber mikroskobik boyuttaki sporlar havaya yayılmaya başlar ve alerjik reaksiyonlara ve solunumla ilgili problemlere sebep olabilir.

Küfü önlemek için ne yapmalı..

Öncelikle küf oluşumunun nedenlerini iyi anlamak çok önemli. Evinizde küf oluşumuna havadaki rutubet ve nem mükemmel bir ortam oluşturur.

Mesela duş, banyo yaptığınızda, kettle ile su kaynattığınızda, ev içinde kıyafetlerinizi kuruttuğunuzda hatta nefes alıp vermenizde bile havada nem oluşur.

Evinizde küf problemi varsa bundan sadece göze nahoş görünmesinden ziyade sağlığınız için hızlıca kurtulmak istersiniz. İnternet de bir çok size ılık sirkeli su ile yada başka kimyasallar ile temizlemenizi söyleyen yazılara denk gelirsiniz ancak bunlar problemi çözmez sadece yüzeylerin görünüşünü düzeltir. Problemi kökten çözmek için bu işte uzmanlaşmış insanlardan yardım almalısınız.

Evinizden Küfü Defedin..

Evlerimizi enerji verimliliği için çatı, duvar ve zemin izolasyonu yaptırıyoruz, çift camlı ısı geçirgenliği az camlar kullanarak hava geçişini daha zorlaşır hale getiriyoruz. Bu durum evlerimizden nemin çıkmasını zorlaştırdığı gibi duvarlarınızda diğer noktalara göre daha kısmen soğuk olan özellikle köşe bölgelerde nemin yoğunlaşmasına sebep olmakta ve küf oluşumuna ortam oluşturmaktadır. Evlerde küf probleminin kalıcı çözümü ancak probleme sebep olan nemin kaynağını yok etmekle mümkündür.

TFK Mimarlık olarak şunu biliyoruz ki her yapı kendine has problem kaynaklarına sahip olmakta ve bu nedenle de her probleme uygun ve doğru çözümü sunmak zorundayız.

Bize WhatsApp 'dan Yazın