Evinizin Değerini Artıracak Mutfak Yenileme Fikirleri

TFK İnşaat Mühendisi
Eylül 20, 2019 0 Comment

Mutfaklar evlerimizin sıklıkla kullanılan ve aynı zamanda da en çok yenileme ve bakım düşündüğümüz alanlarından biridir. Peki bu yaptığımız yenilemeler ve bunlar için harcadığımız meblağlar uzun dönemde evimizin değerini artıracak ve bize maddi geri dönüş sağlayacak bir durum için ne kadar uygun? Bir diğer değişle yeni mutfak dekorasyonumuz evimizin değerini artıracak mı yoksa azaltacak mı?

Mutfak dekorasyonunuzu yenilerken maksimum finansal kazanım elde etmek istiyorsak temel prensiplerden şaşmamalı ve trendlerden uzak durmalıyız. Trendler daha çok eğlence işidir, evinizi satın alacak insanlar ise bu konu hakkında geniş araştırmalar yapmış ve bilgili olarak karşınıza çıkacak ve daha önemli noktalar olan mutfak tezgahınıza, dolaplarınıza, iyi bir aydınlatmanın olup olmamasına dikkat edeceklerdir. Şunu asla unutmamalıdır ki yüksek meblağlarla yapılmış bir mutfak yenilmesi her zaman evinizi satarken yüksek getiri sağlamayacaktır. Yapmış olduğunuz mutfak dekorasyonu alıcılar da yüksek ilgi uyandırsa dahi yapmış olduğunuz yatırımın size geri dönüşü kolay olmalıdır.

1- Mutfağınızı Göze Çarpan Bir Renge Boyayın

Mutfak boyanız çorbanın içindeki tuz gibidir. Mutfak dekorasyonunuz için doğru renk seçimi hem heyecanlandırıcı, zevkli bir hava katar hemde en ucuza mal edip en iyi fayda alabileceğiniz yöntemi oluşturur. Ufak el aletleri ile kendi başınıza bile yapabilirsiniz ve çarpıcı sonuçlar alabilirsiniz. Mutfağınıza zamanla asla modasını kaybetmeyecek, sadelik sahibi tamamen beyaz mutfak modelini yada tersi olan ve daha şık duran siyah mutfak modelini uygulayabilirsiniz.

Feng shui ilhamlı mutfak renkleri eşyaları daha sade gösterir, ortama rahatlatıcı ve doğal bir hava katar. Mutfak boyası seçimi konusunda her hangi bir sınırlama yoktur ancak tek sınır hayal gücünüzde olacaktır.

2- Mutfak Dolaplarınızı Yenileyin

Tek kelimeyle asla mutfak dolaplarınızın modasının geçtiğini duymazsınız. Bu nedenle mutfak dekorasyonunuzu yaparken en çekici değeri katacak olan mutfak dolaplarınızı listenin başına koyun.

Mutfak dolaplarını yenilemek her zaman onları söküp atmanız manasına gelmediği gibi bazı durumlarda da tam yenileme gerekebilir. Dolaplarınızı boyamak gibi bazı ufak dokunuşlarla ucuz yolla yenileme yapabilirsiniz yada el becerinizi eğlence ile birleştirerek İnternet üzerinden bulacağınız el yapı dolap kapakları gibi “kendin yap” projeleri hayata geçirebilirsiniz.

Başka bir adım ise mutfak dolaplarınızın yerini göze daha çarpan bir yere değiştirmeniz ve teknik yetkinlikteki birine yüzeyleri cila ile parlatıp yeni bir yüzey elde etmek olacaktır.

3- Göze Çarpan Tezgah Arası Kaplaması Uygulayın

Tezgah arası fonu göze son derece çarpan ancak en düşük bütçe ile uygulayabileceğiniz bir dekorasyon yöntemidir. Hatta bir çok kaplamayı maliyeti düşük tutmak isterseniz siz bile uygulayabilirsiniz.

Seramikler, doğal taşlar, metal kaplamalar, mozaik taşlar bu alanlarda kullanılabilir.

4- Göz Kamaştıran Kuvars Mutfak Tezgahı Seçin

Mutfak tezgahları için türlü türlü malzemeler piyasada mevcuttur ancak içlerinden bir tanesi başı çeker oda kuvars mutfak tezgahıdır. Mineral ve reçinelerin karışımından oluşan kuvars neredeyse mutfak tezgahı için en mükemmel malzemedir. Doğal taş gibi görünür ancak doğal taştan daha serttir. Farklı desenlere sahip yüzey yapıları doğallık katarken aynı zamanda beton ve benzerleri gibi yapay durmaz. Kuvars tezgahlar pahalıdır mutlaka evinize uygulamadan önce satış yaparken evinizin bunun değerini karşılayacağından emin olunuz.

5- Hoş Bir Avize Seçin

Mutfaklarda aydınlatma genellikle göz ardı edilir ve spot ışık uygulaması yapılır. İyi dizayn edilmiş bir ışıklandırma mutfağınızı aydınlatmakla kalmaz aynı zamanda ışıklandırmanın kendisi bir dikkatleri üzerine çeken bir objedir. Avizeler gömme aydınlatmalardan farklı olarak mekanda ortada ve ön planda yer alır. Mutfak avizelerin de makbul olan tavsiye büyük ve iddialı modellerdir. Tabi bunun yanında mekanın büyüklüğünün avizenin büyüklüğünü karşılayabilecek oranda olmasını göz önüne almak lazım.

Bize WhatsApp 'dan Yazın