Banyolarda Doğal Taş Kullanmanın Artı ve Eksileri

TFK İnşaat Mühendisi
Eylül 20, 2019 0 Comment

Yüzyıllar boyunca, mermer ve diğer doğal taş tipleri zeminlerde ve duvarlarda kullanılarak yaşam alanlarında varlık ve güç göstergesi olarak kullanılmıştır.Antik Pers, Yunan, Roma medeniyetlerinde işçiler taş ocaklarında taş çıkarmada, kesim işlerinde ve taşımasında yer el emeği vermiştir. Bu nedenle bu taşlar ancak varlıklı yada hüküm sahibi olan insanların evlerinde yer almıştır. Modern ekipmanların ve taşıma sistemlerinin gelişmesi ile beraber bu doğal taşlar bir çok insan için ulaşılabilir olmuştur ve hala seçkin bir hava sahibidir.

Doğal Taşların Avantajları

Günümüzde banyolarda mermer ve diğer doğal taşların kullanılmasının temel avantajı bu materyallerin ortama kattığı vurgu, zarafet ve şıklıktır. Geçmiş yüzyıllarda doğal taşlar yapılarda dayanıklılıkları ve güçlü olmaları sebebiyle taşıyıcı olarak kullanılıyordu ancak günümüzde bunların yerine benzer özelliklerde ve dayanıklılıkta malzemeler daha ucuza kullanılabiliyor.

Mermerler ve doğal taşlar sınırlı sayıda doğada mevcut oldukları için yansıttıkları özel hava ve tarz asla değişmedi ve büyük ihtimalle de asla değişmeyecek

Estetik açıdan dünyadaki bütün taş ocakları farklı taşlara ve hatta aynı taş ocağında bile zeminin katmanları arasında farklı damar yapısı ve renklere sahip taşlara sahiptir. Bu mutfak tezgahında, duvarlarda, banyonuzda kullandığınız her mermer ve doğal taşın dünyadaki diğer banyo ve mutfaklardan farklı bir görünüme sahip olacağı anlamını taşır.

Aslında mermer ve diğer doğal taşların pahalı ve şahsına münhasır özellik sergilemesi evinizinde otomatik olarak daha değerli olacağı anlamına gelir. Emlak firmaları evleri satarken evdeki mevcut doğal taşlara her zaman vurgu yaparlar ve muhtemel ciddi alıcılarda bu durumu gerçekten olumlu karşılar.

Mermerlerin, granitlerin ve diğer doğal taşların bazı dezavantajları (bir çok dezavantajı var) gelişen kimyasal kaplamalar su geçirgenliği ve leke oluşumu azaltılmış veya engellenmiştir.

Bu kimyasal kaplama uygulamaları doğal taşların ıslak hacimlerde, mesela banyolarda, uygulanabilirliğini artırmıştır.

Doğal Taşların Dezavantajları

Dezavantaj konusuna gelirsek bir çok sayabiliriz;

Birçok insan için kalite ve ürün tipine göre değişken fiyatlar bu taşları tercihi konusunda engelleyicidir. Taşın tipi, kalitesi ve nadirliğine göre yer kaplamalarınızda, banyolarınızda, duvarlarınızda metrekaresine işçilik de dahil 100 TL de verebilirsiniz 300 $ da. Büyük ebatlı tek parça nadir bir mermere sadece montaj için ciddi meblağlar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Taş soğuğu geçirir. Çıplak ayakla doğal taş üzerinde yürümeniz, alttan özel ısıtma sistemi uygulanmadığı sürece, sizin için hoşa gitmeyen bir tecrübe oluşturabilir. Bu nedenle doğal taş zemin kaplaması yaptıranlar büyük ölçüde altına özel ısıtma sistemini de yaptırırlar. Buda başlı başına maliyetlerinizi yükseltmeye yetecektir.

Taş kaygandır. Doğal taşların banyo uygulamalarında kullanımında yüzeyleri kimyasal ile kaplanır ve bu kaplamada ıslanınca gayet kaygan olabilir. Doğal taşların bu alanlarda kullanımı düşme ve kaymalara sebep olabilir bu nedenle yaşlı insanların veya çocukların oldukları evlerde tavsiye edilmez.

Taş kırılgandır. Şaşırıtıcı bir şekilde doğal taşlar esneme yada genleşmeye karşı seramiklerden daha güclü değillerdir. Doğal taş karolar oldukça kolay kırılabilir.

Taş zeminler bazı zemin adaptasyonları gerektirebilir. Taş gerçekten cok ağırdır ve uygulanacak zemin eğer sağlam değilse bazı iyileştirmeler mutlaka yapılmalıdır.

Doğal taş boşluklu veya gözenekli yapıdadır. Mermerler ve doğal taşlar seramik ve porselen karolara göre oldukça boşluklu yapıdadırlar ve kolayca nem etkisinde renk değişimine uğrarlar. İçerisinde yüksek oranda demir bulunduran doğal taşlar (mermerler) nemli alanlarda kullanıldıklarında renk değişimine uğrarlar ve pas kusarlar.Bu gözenekli yapı dolayısıyla mutfak tezgahlarında en ufak bir saç boyası yada ruj değmesi ile renk değişimine uğrayabilir. Bunu önleyebilecek tek strateji ise yılda bir özel kaplama malzemesi ile yüzeylerin kaplanmasıdır.

Taşın bakımı ve temizliği zordur. Standart deterjan, sabun gibi temizlik malzemelerini taşlarda yüzeyde zamanla renk değişimine sebep olacağı için kullanamazsınız.

Taş aslında yeşil, doğaya zararsız bir malzeme değildir. Sınırlı sayıdaki bu mermer ve doğal taşların çıkarılması için kurulan taş ocakları doğal manzarayı bozar.Çevresel farkındalığa sahip insanlar bu durumu göz önünde bulunduracaklardır.

Doğal Taşların Yerini Tutabilecek Başka Malzemeler

Üreticiler doğal taşların yerini alabilecek ve aynı görünümü verebilecek malzemeler üzerinde ciddi ölçüde çalışmışlardır. Bunlardan bir tanesi seramik karolardır. Seramikler hem güçlü hemde dayanıklı seri üretim ürünlerdir. Koryan ve başka çeşit malzemler (Bknz. Corian, Swanstone, Avonite, staron, formica, wilsonart) doğal taş görünümü vermek için üretilmişlerdir.

Diğer bir başarılı üretilen mutfak tezgahlarında kullanılan malzeme ise kuvars dır. Doğadaki kuvars malzemesinin bazı bağlayıcı reçineler ile karıştırılmasıyla üretilirler.

En iyi alternatiflerden biriside porselen karolardır. Porselenler seramiklerin alt kategorisinde yer alan daha ince kilden üretilen, daha yoğun yapıya sahip ve suya daha dayanıklı. Porselen karolar daha standart renklere sahip seramiklere karşın geniş çapta desen ve dizayn olanağı sunmaktadırlar. Ahşap, doğal taş, deri görünümlü tipleri mevcuttur. Porselen karolar tıpkı mermerler ve doğal taşlarda olduğu gibi büyük ebatlara sahip olarak üretilebilirler. Porselen karoların yüzeyleri pürüzlendirilebilir ve banyo zeminlerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Tavsiyeler

Doğal taşlar banyo tezgahlarında, zeminlerde ve duvarlarda modern kaplamalar sayesinde su ve leke oluşumuna karşı dayanıklı olabiliyorlar. Bununla beraber evlerinde çarpıcı, şık ve pahalı etki oluşturmak isteyen ev sahipleri tarafından tercih edilebilmektedir. Ancak bir çok kişi için doğal taş görünümlü porselen sunmuş olduğu avantajlar, ucuzluğu dolayısıyla daha iyi bir seçim olacaktır.

Bize WhatsApp 'dan Yazın